Šedá literaturaPojem „šedá literatura“ představuje dokumenty, které nejsou dostupné přes běžné komerční vydavatele. Jedná se především o diplomové práce, výzkumné zprávy, konferenční sborníky, firemní literaturu apod. Výhodou tohoto druhu literatury je především její aktuálnost a velmi často také bezplatná dostupnost.
UNEP - Infoterra - Celosvětová síť pro výměnu informací o životním prostředí
GrayLit Network - A Science Portal of Technical Reports Vědecký portál pro šedou literaturu typu technických zpráv. Volně přístupné dokumenty přes on-line rozhraní ze zdrojů DTIC, DOE, NASA, EPA. Energy Citations Database Energie ve vědních a technických disciplínách / bibliografické citace z oborů chemie, fyzika, životní prostředí, geologie, klimatologie, oceánografie, ad. od roku 1948 (U.S. Department of Energy).
Grey net
Obsahuje šedou literaturu k oblasti:
ProQuest Digital Dissertations (PQDD) Databáze obsahuje celkem 1,6 mil. záznamů disertací a částečně diplomových prací obhájených na severoamerických a některých evropských univerzitách s retrospektivou do roku 1861. Každý záznam je od roku 1980 opatřen autorským abstraktem a od roku 1997 jsou k dispozici on-line faksimile úvodní části dokumentu (24 stran). Kompletní plné texty většiny dokumentů lze získat za poplatky uvedené na stránkách PQDD.
Library of Congress – šedá literatura
Biclioteca Digital de Teses e Dissertacoes Brazilská digitální knihovna diplomových a disertačních prací od roku 2002 zahrnuje distribuované repozitáře a centrální systém pro vyhledávání informací; vyhledávání přes centrální rozhraní je možné jak na základě portugalštiny, tak angličtiny. New Jersey Environmental Digital Library
Australasian Digital Theses Program Národního autralský program systému pro registraci, ukládání a vyhledávání elektronických disertačních prací nebo magisterských diplomovýcgh prací. V současné době zahrnuje digitální fondy cca 40 univerzit od roku 1997. Networked Digital Library of Theses and Dissertations Volný přístup do digitální knihovny diplomových a disertačních prací kooperujících univerzit z celého světa - cca 231 členů (univerzit a jiných institucí), zahrnuje digitální fondy od r. 1996.
World Environmental Library (Nový Zéland) Elektronická knihovna – šedá literatura.
Centre for Environment Univerzity of Toronto - The Environmental Research Database
CORDIS - Community Research and Development Information Service
(Informační služba Společenství pro výzkum a vývoj) poskytuje informace o evropské činnosti v oblasti výzkumu, technického rozvoje a inovací. Nabízí více než 250 000 dokumentů uložených v databázích; více než 150 000 webových stránek rozdělených do 240 služeb on-line; skoro 50 000 dokumentů, které je možné si stáhnout. CORDIS – vodní stránka CORDIS – udržitelný rozvoj, globální změny a ekosystémy
CORDIS – knihovna
Government Priting Office(us) Eviduje všechny dokumenty, které vzniknou ve státní správě. |
|